keskiviikko 10.8.2022 | 14:42
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Uutiset

Itsenäisyyspäivän kunniamerkkien saajat julki – Katso nimet tästä

Vili Ruuska
Ke 1.12.2021 klo 10:50 | päivitetty ke 13:36

Olet lukenut 1/5 ilmaista artikkelia.

Itsenäisyyspäivän kunniamerkkien ja mitalien saajat julkistettiin keskiviikkona. Muistamisen saavia on yhteensä lähes 4 000. Katso lista paikallisista kunniamerkin saajista tästä:

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki:

Bjon, Britt-Mari, ylilääkäri, Pedersöre

Gripenberg, Johanna Sofia, ylilääkäri, Pietarsaari

Rahkonen, Marko Pekka Juhani, toimialuejohtaja, infektiotautien ylilääkäri, Himanka

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki:

Aho, Heikki Sakari Päiviö, rehtori, Kokkola

Rudnäs, Anne-Marie, vs. ylilääkäri, Uusikaarlepyy

Suomen Leijonan ritarimerkki:

Arvio, Jari Juhani, palomestari, Oulainen

Cajanus, Hannu Juhana, maanmittausinsinööri, DI, Ylivieska

Heikkinen, Virve Maarit, ympäristöpäällikkö, Kokkola

Lammi, Raimo Eljas, lukion rehtori, Kokkola

Lehtonen, Pia Anu Birgitta, talousjohtaja, Kokkola

Nylund, Kaj Peter, toimitusjohtaja, Kruunupyy

Pyykkönen, Sirkka Kaarina, terveyskeskuslääkäri, Nivala

Talonen, Panu Sakari, tutkimus- ja kehitysjohtaja, Kokkola

Uusivirta, Juha Wilhelm, kaupunginjohtaja, Haapajärvi

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi:

Kauro, Keimo Jari Uolevi, lehtori, Oulainen

Kulmala, Katja Annika, hallintosihteeri, Kokkola

Linna, Lea Soile Marketta, lehtori, Sievi

Manninen, Veijo Pietari, maa- ja metsätalousyrittäjä, Pyhäjärvi

Nevasaari, Hannu Olavi, henkilöstöpäällikkö, Oulainen

Nissilä, Teuvo Miikael, rikoskomisario, Kokkola

Saarinen, Jari Antti, talousjohtaja, Kokkola

Turunen, Jukka Tapio, hyvinvointijohtaja, Nivala

Suomen Leijonan ansioristi:

Backlund, Kristina, henkilöstöjohtaja, Uusikaarlepyy

Bjon, Inger Agneta, hallintojohtaja, Evijärvi

Hietala, Mika Tapio, prosessivastaava, Haapajärvi

Hämeenkorpi, Tanja Eleonoora, ensihoidon esimies, Pyhäjoki

Hämäläinen, Esko Tapani, rakennusmestari, Kärsämäki

Höglund, Kenneth Klas Erik, ostopäällikkö, Kokkola

Jukkola, Janne, meijeristi, juustomestari, Kokkola

Kiiskilä, Pasi Tapio, ensihoitomestari, Ylivieska

Kiljala, Markku Tapio, maaseutuyrittäjä, Reisjärvi

Kivi, Ulla-Mari, kirjastotoimenjohtaja, Ylivieska

Kokkonen, Mika Heikki Johannes, maatalousyrittäjä, Kannus

Koljonen, Risto Sebastian, ylitarkastaja, Kokkola

Kronholm-Cederberg, Annette, lehtori, Pietarsaari

Leskelä, Pertti Mikael, yrittäjä, Kokkola

Lång, Jussi Mikael, turvallisuuspäällikkö, Kaustinen

Muuraiskangas, Matti, henkilöstöpäällikkö, Kälviä

Myllymäki, Jyri Kristian, talousjohtaja, Veteli

Mäkelä, Olavi, mestariparantaja, Kokkola

Pitkäkangas, Ann-May, rehtori, Pietarsaari

Skytte, Stefan Christian Mattias, osastonjohtaja, Pietarsaari

Sundqvist, Sami Niklas, ensihoitomestari, Pietarsaari

Suomala, Simo Asko, maatalousyrittäjä, Toholampi

Vertanen, Ossi Tarmo Päiviö, toiminnanjohtaja, Kannus

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein:

Björklund, Camilla, osastonhoitaja, sairaanhoitaja, Uusikaarlepyy

Björklund, Mikael Jens Olof, musiikinopettaja, Kokkola

Eerola, Jouko Einari, paloesimies, Alavieska

Haapakoski, Kaisa Heleena, luokanopettaja, Ylivieska

Hietaharju, Hannu Olavi, lihantarkastaja, Kälviä

Hilliaho, Heli Maarit, ravintolapäällikkö, Ylivieska

Holmström-Skrabb, Gun, päiväkodinjohtaja, Pedersöre

Huttunen, Sirpa Aino Annikki, myyntijohtaja, Haapajärvi

Hyvärinen, Hannu Tapani, työnjohtaja, Kokkola

Hyytiäinen, Kari Antero, tuntiopettaja, Oulainen

Häkkilä, Jorma Aukusti, huoltopäällikkö, Kannus

Isotalus, Jari Juha Mikael, maaseutuasiamies, Alavieska

Jutila, Heli Maarit Birgitta, johdon sihteeri, Alavieska

Karvonen, Ilpo Oiva Juhani, maanviljelijä, Pyhäjärvi

Keltti-Heikkilä, Maria Annikki, sivistysjohtaja, Veteli

Korkiakoski, Esko Antero, kartoittaja, Oulainen

Kouvalainen, Susanna Marjut, suunnittelija, Pyhäjärvi

Käld-Aspfors, Siv Marion Helena, osastonhoitaja, Pietarsaari

Leskinen, Jorma Tapani, sairaanhoitaja, Pyhäjärvi

Löfdahl, Anita Elisabeth, kirjastonhoitaja, Pedersöre

Maijala, Helena Annikki, rakennussuunnittelija, Pyhäjoki

Mattjus, Nils-Erik, lehtori, Pedersöre

Mattsson, Elina Talvikki, maksatusasiantuntija, Kokkola

Metsäharju, Tuija Helena, toiminnanjohtaja, Haapavesi

Myrskog, Mattias Anders Sebastian, ylikonstaapeli, Kokkola

Norrbacka, Chatrine Birgitta, sairaanhoitaja, Pedersöre

Peltomaa, Sirpa Hannele, ruokahuoltopäällikkö, Nivala

Pensaari, Paula, hankintasihteeri, Kokkola

Pettersson, Håkan Sigfrid, ensihoitaja, Pietarsaari

Piippolainen, Vuokko Virpi, tuotantotyöntekijä, pääluottamusmies, Pietarsaari

Salo, Pertti Johannes, metsän- ja luonnonhoidon asiakasneuvoja, Kokkola

Simi, Hannu Juha Kalevi, suunnittelija, Alavieska

Suni, Timo Antero, insinööri AMK, Kalajoki

Tikka, Juha Tapio, työnjohtaja, Pyhäjärvi

Widner, Marlene Brita Elisabeth, osastonhoitaja, sairaanhoitaja, Pietarsaari

Vierimaa, Jouko Antero, tuotantoinsinööri, Kokkola

Yli-Kotila, Harri, luokanopettaja, Kannus

Yli-Tokola, Veikko Seppo Sakari, maaseutuasiamies, Kalajoki

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali:

Ahola, Ari Jukka Tapani, kunnanvaltuutettu, Sievi

Alppinen, Marko Juhani, palomies, Kokkola

Bask, Matti Lauri, vanhempi konstaapeli, Kokkola

Englund, Inger, kanslisti, Uusikaarlepyy

Halonen, Jarmo Tapio, kaivosmies, Pyhäjärvi

Hannula, Ahti Tapani, maataloustuottaja, Sievi

Haukipuro, Jari Antero, ylipalomies, Haapavesi

Holmberg, Marika, ensihoitaja, Uusikaarlepyy

Högdahl-Pasanen, Camilla, kanslisti, Uusikaarlepyy

Jaakola, Kaisa-Maria, tutkimusmestari, Kannus

Kangas, Terhi Aino Helena, maatalousyrittäjä, Sievi

Kero, Janne Mikael, vanhempi konstaapeli, Kokkola

Konu, Liisa Marjatta, vanhempi rikoskonstaapeli, Haapajärvi

Korhonen, Eero Tapani, konemyyjä, Sievi

Koskela, Merja Helena, taloussihteeri, Oulainen

Kujanpää, Pasi, etumies, Kokkola

Laxström, Johanna Maria, palveluneuvoja, Kokkola

Luoma, Marjo Riitta, myyjä, Kannus

Murto, Eino Matias, maanviljelijä, Oulainen

Mykkänen, Teija Marketta, myyjä, Pyhäjärvi

Myllylä, Irma Kyllikki, käräjäsihteeri, Haapajärvi

Mäki-Leppilampi, Jari Markus, virastomestari, Kannus

Pahkala, Eija Helena, kuntohoitaja, Kalajoki

Parkkinen, Jan Markus, palomies, Pietarsaari

Ronkainen, Vilho Tapani, kirvesmies, Ylivieska

Stenbacka, Sune Andreas, verkkopalveluasiantuntija, Pedersöre

Torssonen, Asko Ilmari, koneasentaja, Pyhäjärvi

Tylli, Kenneth Alexander, ylipalomies, Luoto

Wennman, Raili Tellervo, luottamushenkilö, Kokkola

Virtanen, Kaj-Peter, palomies, Pietarsaari

Vähäkangas, Eija Eliisa, toimistosihteeri, Kalajoki

Suomen Valkoisen Ruusun mitali:

Jaula-Ylinampa, Hanna-Maija, myyjä, Pietarsaari

Keränen, Ulpu Anneli, vartija, Kokkola

Keskitalo, Jukka Uolevi, asentaja, Pyhäjoki

Kontio, Tuomo Kustaa Juhani, vahtimestari, Oulainen

Kuki, Kari Tapio, myyjä, Nivala

Nygård, Karin, kotiäiti, Uusikaarlepyy

Rajaniemi, Vesa-Matti, sähköasentaja, Oulainen

#

Kommentoi 0 Kommenttia

Kommentointi on vain tilaajille.

Juttua ei ole vielä kommentoitu.